Milujeme-vysávání.cz
menu

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookeis. Více o cookies.

Články

Kašlete? Nekašlete na úklid

Které alergeny si doma pěstujeme?

 

150 milionů Evropanů bojuje s alergiemi (EAACI, 2014). Toto ohromné číslo řadí alergické potíže mezi nejčastější civilizační choroby Evropanů. Statistiky navíc dokazují, že pokud trpíme jedním typem alergie, je pravděpodobné, že postupem času další alergie přibudou. Nebuďte tedy překvapeni, pokud začnete z ničeho nic kýchat.

 

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce organizmu na některé látky. Jedním z hlavních spouštěčů alergické reakce v našich domácnostech je prach, který je tvořen celou řadou rozličných alergenů. Těm se pak náš organismus může bránit kašlem, rýmou nebo, v důsledku alergické reakce, může dojít až k zánětu spojivek, kožním vyrážkám, nebo dokonce k dýchacím obtížím. Nejčastějšími alergeny, které si doma pěstujeme, jsou následující:

 

Roztoči


Roztoči, 0.3-2mm velcí pavoukovci, jsou nezvanými hosty snad v každé domácnosti. Nejpříznivější

 podmínky pro život roztočům poskytuje teplé, vlhké prostředí, kde se příliš neuklízí a nikdo tak roztoče neruší od rozmnožování. Nejlépe se jim proto daří v matracích, lůžkovinách a kobercích. Roztoči se živí zejména šupinkami lidské kůže, kterých člověk ztratí za rok až 0.5 kg, což je zásoba potravy asi pro milion roztočů. Při vysávání se tedy ani tak nemusíme bát, že by sáček nezachytil samotného roztoče. Alergickou reakci však způsobuje jeho trus a tam už se sáček s dobrou filtrací vyloženě hodí.

 

Plísně

Dalším silným alergenem, se kterým zápasí většina domácností, jsou plísně. Všichni známe černé skvrny z rohů koupelen, zadních stěn obložení, nebo tapet. Skvělé místo pro plísně jsou však i koberce. V jednom gramu prachu je až jeden milion spor plísní. Nejvíce spor plísní do bytu či domu nalétá během vlhkého jara, léta a podzimu. Problémy s nimi však často máme hlavně v zimě, kdy se obecně méně větrá.

 

Alergeny zvířat

Alergií na zvířecí srst v posledních letech výrazně přibývá. Zvířecí alergeny dosahují ze všech zmíněných alergenů nejmenších rozměrů, a dostanou se tak téměř všude. Nejčastější alergie vznikají na kočičí a psí alergeny, které nezpůsobuje zvířecí srst, ale alergeny v ní usazené.

 

Pyl

Pokud zrovna nejste alergici, jaro je pro Vás nejkrásnějším obdobím v roce. V opačném případě kvetoucí příroda a pobyt v ní stává utrpením. Jenže i doma se větrat musí a tím se drobná zrníčka pylu dostávají i do domácností. Pokud jste alergici, tak vám slabou útěchou může být alespoň to, že nejste sami. V současné době trpí až pětina populace nějakým stupněm alergie na pyl, a tak jsou léky na zmírnění alergické reakce jedny z nejprodávanějších.



Jak s alergeny bojovat

 

Hlavně větrat

Důkladné a pravidelné větrání je v boji s všudypřítomnými alergeny jedna z nejdůležitějších věcí. Čistý vzduch je nejlepší lékař. Pouze pokud trpíte alergií na pyl, zvažte nákup speciální sítě do oken, které vás v pylové sezóně ochrání. Zároveň však pozor na průvan, jelikož vítr alergeny rozvíří do vzduchu.

 

Často vysávat

Prach je v tomto boji největší nepřítel. Respektive ne samotný prach, ale alergeny v něm obsažené. Síla alergické reakce je závislá především na jejich koncentraci. Nebude velké překvapení zmíníme-li, že největší důraz je potřeba klást na časté vysávání koberců.

 

Dobrý vysavač

Při výběru vysavače se nestačí dívat jen na hlučnost a délku šňůry. Je třeba brát v potaz celou řadu důležitých faktorů. Minimálně berte v úvahu sací výkon a schopnost vysavače zachytit nečistoty. Pokud máte doma alergika, zaměřte se hlavně na to, zda-li má vysavač dostatečně kvalitní HEPA filtr, který zachytí i ty nejmenší částice prachu a zároveň čistí vzduch.

 

Kvalitní sáčky do vysavače

Pokud je sáček nekvalitní, propouští větší množství prachu a tím ohrožuje nejen samotný vysavač, ale hlavně vaše zdraví. Podívejte sami, co všechno je důležité při výběru sáčku zohlednit v našem dalším článku.

 

Snižujte vlhkost

Plísně i roztoči si přímo libují ve vlhkém prostředí. Často větrejte, zejména pokud máte pokojové rostliny. Máte-li přesto problém s nadměrnou vlhkostí, zvažte pořízení odvlhčovače.

 

Často perte

Rájem roztočů jsou přikrývky, péřové polštáře nebo matrace. Zatímco lůžkoviny je možné vyprat snadno, s matrací je to horší. Doporučujeme pořídit ochranný povlak, který zabraní většině roztočů dostat se hluboko do matrace. Máte-li děti, nezapomínejte často prát jejich plyšáky, nebo, pokud vám to dítě odpustí, nechte plyšáky pořádně promrznout.

 

Nepřetápějte

Nezapomeňte, že kromě vás mají teplo domova rádi i roztoči a plísně.

 

Alergická reakce je závislá především na koncentraci alergenů. Boj proti alergenům se zcela vyhrát nedá, ale běda tomu, kdo boj vzdá.

 

Souboj Papír vs. Textílie

Souboj Papír vs. Textílie

Jaký materiál sáčků do vysavače má lepší vlastnosti?

Souboj Papír vs. Textílie

k článku
Rouška bez šití

Rouška bez šití

Jak si zhotovit provizorní roušku během 2 minut? Poradíme Vám!

Rouška bez šití

k článku
Kašlete? Nekašlete na úklid

Kašlete? Nekašlete na úklid

Máte alergii? Neplačte, nekašlete a čtěte...

Kašlete? Nekašlete na úklid

k článku
Hepa-Filtr

Hepa-Filtr

Původně vynález NASA, dnes je Hepa-filtr dokonce i u Vás doma.

Hepa-Filtr

k článku
Jak si správně vybrat vysavač?

Jak si správně vybrat vysavač?

Na co byste při výběru vysavače neměli zapomenout.

Jak si správně vybrat vysavač?

k článku
Co takhle provonět domácnost?

Co takhle provonět domácnost?

Co je to vůně do vysavače a jak to vlastně funguje.

Co takhle provonět domácnost?

k článku
Je to opravdu on?

Je to opravdu on?

Jak poznám jestli je to ten pravý? (sáček do vysavače)

Je to opravdu on?

k článku
Energetický štítek vysavače

Energetický štítek vysavače

Co Vám energetický štítek o Vašem vysavači prozradí?

Energetický štítek vysavače

k článku
Jak vysavač vlastně funguje?

Jak vysavač vlastně funguje?

Článek pro, kterým nestačí vědět, kde zapnout tlačítko

Jak vysavač vlastně funguje?

k článku
 
Certifikované obchodní podmínky dTest