Milujeme-vysávání.cz
menu

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookeis. Více o cookies.

Články

Jak si správně vybrat vysavač?

Obchodníci Vám čile nabídnou hned několik kategorií, podle kterých byste měli vážit při koupi vysavače. Budou mezi nimi určitě výkon, hlučnost, účinnost filtrace, objem prachového sáčku apod. Výběr a samotná koupě vysavače bohužel patří do kategorie těch nákupů, při kterých v obchodě na první pohled příliš nezjistíte, a tak je opravdu dobré se na jednotlivé vysavače informovat předem a zjistit si o nich co nejvíce jak u obchodníků, tak např. v internetových diskusích.

 

Vysoký výkon nemusí ukazovat na favorita

Mnozí výrobci se snaží zákazníka přesvědčit především skvělým výkonem motoru a vysokými počty wattů. Každý si rychle spočítá, že čím je vysavač silnější, tím lépe bude vysávat. Tato jednoduchá rovnice však dokonalý úklid sama o sobě nezaručí. Pokud se k výkonu nepřidá vhodná konstrukce kobercové hubice či rotačního kartáče a patřičná konstrukce těla vysavače, nemůže být vysoký výkon motoru ideálně využit. Tuto symbiózu nebo naopak disharmonii není zákazník sto posoudit. V posledních letech se navíc objevují tzv. zelené vysavače, které kladou důraz na energetickou úsporu při dobrých sacích vlastnostech. Je tedy zjevné, že vysoký výkon není nutným předpokladem dobrého vysavače.

 

Počet filtrů nerozhoduje

S počtem filtrů to je obdobné jako s počtem wattů. I zde jsou co nejvyšší čísla udávána jako míra spolehlivosti a čistoty a samozřejmě jako lákadlo pro případné zájemce. Filtry jsou samozřejmě nedílnou částí každého vysavače, ale spíše než jejich počet je důležitá pečlivost jejich uchycení a montáže. Pokud nebudou filtry ve vysavači precizně vsazené, najde si vzduch vlastní postranní cestu nejmenšího odporu. To platí i pro HEPA filtr, který se považuje za jeden z nejdokonalejších a nejúčinnějších filtrů. Málokdo ví, že do čísla udávajícího počet filtrů jsou zařazeny také jednotlivé vrstvy prachového filtru, tedy sáčku do vysavače. Z toho je zřejmé, že tento počet filtračních jednotek se mění podle toho, kolikavrstvé sáčky si právě kupujete.

 

Co tedy rozhoduje? Podle čeho konečně vybírat?

Máme pro Vás trojí doporučení:

 

Nenakupujte spontánně podle toho, co mají v obchodě a co Vás zrovna uchvátilo, u vysavačů tento mnohdy vynikající postup může žalostně selhat. Zjistěte si předem více informací o modelech, které Vás již zaujaly.

 

Nevěnujte pozornost pouze tělu vysavače. Vysávání ovlivňuje více než byste čekali konstrukce podlahové - kobercové - hubice či rotačního kartáče. Tvar musí zajistit dobré přisátí na koberec a rozložení sacího výkonu po celé šířce.

 

Zjistěte si sací výkon. Jde o veličinu, která by měla být udávána pro kobercovou hubici. Pokud je sací výkon udáván pro vstup - otvor do vysavače nebo není uvedeno, pro kterou část vysavače platí, je tato informace zavádějící, protože průchodem hadicí se sací výkon snižuje.

 

Na závěr ještě několik konkrétních tipů:

Kupujte vysavač na míru Vašeho domu či bytu. Máte převážně koberce? Určitě oceníte rotační kartáče (elektrické, turbo) zvyšující výkon sání. Pokud máte výhradně tvrdé podlahy, nemá pro Vás rotační kartáč zvláštní význam.

 

Kupujte vysavač na míru Vaší rodiny. Máte doma alergika? Pak pro Vás bude jednou z nejdůležitějších položek dobře těsnící HEPA filtr a soustava filtrů jako taková.

 

Máte doma chlupatého mazlíčka? Pak Vás bude zajímat, zda má vysavač vhodné příslušenství na vysávání gaučů, polštářů a odchlupování všemožných textilií.

 

Podstatně zdravější vysávání si zajistíte, pokud budete do vysavače kupovat výhradně textilní sáčky. Tyto textilní prachové filtry jsou složeny z několika vrstev netkané textilie (zpravidla 2-5 vrstev) a zajišťují tak prvotní prachovou i antibakteriální filtraci.

 

Stojanové - kompaktní a malé ruční vysavače jsou šikovní pomocníci, ale hodí se spíše jako "2. vysavač". Nemívají tak dobrý sací výkon jako běžné vysavače, po určité době je musíte připojit do nabíječky, ať už jste stihli či nestihli vysát vše, mají menší obsah prachového filtru. Pro rychlý úklid třeba i drobných nehod a jako pomocníci, kteří jsou vždy při ruce a rychle k užití jsou na druhou stranu nedocenitelní.

 

Vysavače, které zachycují prach a ostatní nečistoty do vody, mají menší sací výkon, aby se předešlo nasátí vody do motoru. Po každém použití vyžadují speciální údržbu.

 Souboj Papír vs. Textílie

Souboj Papír vs. Textílie

Jaký materiál sáčků do vysavače má lepší vlastnosti?

Souboj Papír vs. Textílie

k článku
Rouška bez šití

Rouška bez šití

Jak si zhotovit provizorní roušku během 2 minut? Poradíme Vám!

Rouška bez šití

k článku
Kašlete? Nekašlete na úklid

Kašlete? Nekašlete na úklid

Máte alergii? Neplačte, nekašlete a čtěte...

Kašlete? Nekašlete na úklid

k článku
Hepa-Filtr

Hepa-Filtr

Původně vynález NASA, dnes je Hepa-filtr dokonce i u Vás doma.

Hepa-Filtr

k článku
Jak si správně vybrat vysavač?

Jak si správně vybrat vysavač?

Na co byste při výběru vysavače neměli zapomenout.

Jak si správně vybrat vysavač?

k článku
Co takhle provonět domácnost?

Co takhle provonět domácnost?

Co je to vůně do vysavače a jak to vlastně funguje.

Co takhle provonět domácnost?

k článku
Je to opravdu on?

Je to opravdu on?

Jak poznám jestli je to ten pravý? (sáček do vysavače)

Je to opravdu on?

k článku
Energetický štítek vysavače

Energetický štítek vysavače

Co Vám energetický štítek o Vašem vysavači prozradí?

Energetický štítek vysavače

k článku
Jak vysavač vlastně funguje?

Jak vysavač vlastně funguje?

Článek pro, kterým nestačí vědět, kde zapnout tlačítko

Jak vysavač vlastně funguje?

k článku
 
Certifikované obchodní podmínky dTest